Gordonsetr (Gordon Setter)

Standard přeložený z originálu je vždy jen překlad. Jeho výklad nebo individuální posuzování psů podle něj je přímo úměrný znalostem a zkušenostem nebo osobnímu vkusu a preferencím posuzovatele. Psa, který od A až do Z plně odpovídá ideálu zřejmě nikdy neuvidíte. Standard je však závazná norma a stejně jako jazyk má svá pravidla, bez jejichž znalosti bychom se nedomluvili. Typičtí představitelé plemene se nám nemusí líbit protože mají průměrnou vizáž. Každý Gordon je ale unikátní svou povahou.

Překlad z anglického textu: Iva Černohubová

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

DATUM VYDÁNÍ PLATNÉHO ORIGINÁLU: 4. 4. 2016

POUŽITÍ: Ohař

KLASIFIKACE FCI:
Skupina 7 Ohaři.
Sekce 2 Britští a irští ohaři a setři, 2.2 Setři.
S pracovní zkouškou.

CELKOVÝ VZHLED:
Stylový pes, stavěný pro cval. Jeho pevná tělesná stavba odpovídá lovci, který snese hmotné zatížení. Veskrze symetrických linií.

VLASTNOSTI/POVAHA: Inteligentní, zdatný a důstojný. Má smělou, společenskou, milou a vyrovnanou povahu.

HLAVA: Je spíše hlubší, než široká. Vzdálenost od týlního hrbolu ke stopu je větší, než od stopu k nosu. Oblasti nad i pod očima jsou suché.

ČÁST LEBEČNÍ:
Mozkovna: Mírně zaoblená. Nejširší je mezi ušima. Je širší, než čenichová část, dostatečně prostorná pro mozek.
Stop: Zřetelně vyjádřený.

ČÁST OBLIČEJOVÁ:
Nosní houba: Velká a široká, s širokými nosními otvory, zbarvení je černé.
Čenichová část: Dlouhá s téměř rovnoběžnými rovinami, není ani špičatá ani úzká. Není až tak hluboká jako její délka.
Pysky: Nejsou volné, ale jasně vyjádřené.
Čelisti /zuby: Čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou postaveny kolmo v čelistech.
Líce: Jsou úměrně úzké k suchému profilu hlavy.
Oči: Tmavě hnědé, jiskrné ani příliš zapadlé, ani vystouplé, ale uložené dostatečně pod řasami, mají bystrý inteligentní výraz.
Uši: Středně velké, tenké. Nízko nasazené a přiléhající k hlavě.

KRK: Dlouhý, suchý, klenutý, bez laloku.

TĚLO: Středně dlouhé. Vodorovná hřbetní linie.
Bedra: Široká a lehce klenutá.
Hrudník: Není příliš široký. Hrudní koš je hluboký, žebra dobře klenutá. Poslední žebra směřují hluboko dozadu.

OCAS: Rovný nebo lehce ve tvaru turecké šavle, nedosahuje pod hlezenní kloub. Je nesen vodorovně nebo pod hřbetní linií. Je silný u kořene a ke špičce se zužuje. Osrstění ve formě vlajky začínající blízko kořene je dlouhé, rovné a směrem ke špičce se zkracuje.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY:
Celkově: Hrudní končetiny mají ploché kosti, jsou rovné a silné.
Rameno: Lopatka dlouhá, šikmo dozadu uložená. Kost je široká a plochá, v kohoutku jsou lopatky vzájemně blízko, plece nejsou těžké.
Loket: Nevybočující, dobře přiléhající k tělu.
Metakarpus (nadprstí) Kolmé k zemi.
Tlapky hrudních končetin: Oválné, těsně uzavřené, dobře klenuté prsty. Mezi prsty je mnoho srsti. Mají silné polštářky a vysoký zápěstní polštářek.

PÁNEVNÍ KONČETINY:
Celkově: Jsou dlouhé široké a svalnaté od kyčlí ke hlezennímu kloubu. Od hlezenního kloubu k zápěstnímu polštářku jsou krátké a silné. Kolmé od hlezenního kloubu k zemi. Sklon pánve se blíží k horizontále.
Koleno: Dobře úhlené
Tlapky pánevních končetin: Oválné, těsně uzavřené, dobře klenuté prsty. Mezi prsty je mnoho srsti. Mají silné polštářky a hluboký patní polštář.

KROK/CHODY: Pravidelný volný přesný pohyb se silným posunem/odrazem, který vychází ze zádi.

OSRSTĚNÍ:

SRST: Na hlavě, předních stranách končetin, špičce uší krátká a jemná; na ostatních partiích těla je srst střední délky bez kudrlin či zvlnění. Osrstění na svrchní straně uší je dlouhé a hedvábné, na zadních stranách končetin je dlouhé, jemné, ploché a rovné, třásně na břichu mohou dosahovat až k hrudníku a krku (hrdlu). Co nejméně kudrlin a zvlnění.

ZBARVENÍ: Tmavá lesklá uhlově černá barva bez rezavého nádechu, s odznaky v barvě červeného kaštanu, tj. zářivě lesklé pálení. Výskyt černých šmouh na prstech a naspodu čelisti je přípustný. Znaky pálení: dvě výrazné skvrny nad očima o velikosti ne více než 2 cm (3/4 palce) v průměru. Po stranách mordy by tříslové zbarvení nemělo přesahovat nasazení nosu. Má podobu pruhu probíhající přes mordu z jedné strany na druhou. Znak pálení je také na hrdle a na hrudníku tvoří dvě jasné velké skvrny. Znaky pálení na vnitřní straně pánevních končetin se přes koleno zevnitř rozšiřují směrem ven ke hlezennímu kloubu až k prstům. Na hrudních končetinách dosahují zevnitř k zadní straně loktů a z vnějšku až k zápěstnímu kloubu anebo o málo výše. Znaky pálení jsou okolo řitního otvoru. Velmi malé bílé znaky na hrudi jsou přípustné. Žádné jiné zbarvení není přípustné.

VELIKOST A VÁHA:
Kohoutková výška: Psi 66 cm (26 palců)
Feny 62 cm (24 ½ palce)
Váha: Psi 29,5 kg (65 liber)
Feny 25,5 kg (56 liber)

VADY: Každá odchylka od vyjmenovaných bodů musí být považována za vadu, jejíž hodnocení by mělo být ve správném poměru ke stupni odchylky a se zřetelem na její vliv na zdraví a pohodu psa a k jeho schopnosti vykonávat tradiční práci.

VYLUČUJÍCÍ VADY:

Agresivita anebo přílišná plachost
Psi vykazující zřetelné fyzické abnormality nebo poruchy chování budou diskvalifikováni.

Pozn.:

Psi/samci musí vykazovat dvě normálně vyvinutá varlata, která jsou zcela sestoupená v šourku.
K chovu mají být používání pouze psi funkčně a klinicky zdraví, typově odpovídající plemeni.

Poslední změny standardu jsou vyznačeny zeleně.